Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

INFORMACJE

Na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasieniu realizowane są przez nauczycieli oraz specjalistów różnorodne formy zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Należą do nich:

- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne,

- zajęcia rozwijające uzdolnienia,

- zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze,

- zajęcia korekcyjno- kompensacyjne,

- zajęcia logopedyczne,

- inne zajęcia o charakterze terapeutycznym.

Zajęcia trwają 45 minut. Dopuszcza się prowadzenie zajęć w czasie krótszym lub dłuższym niż 45 minut, z zachowaniem ustalonego dla ucznia łącznego tygodniowego czasu tych zajęć, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami ucznia.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana jest także w trakcie bieżącej pracy
z uczniem
oraz poprzez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów. Pomoc udzielna jest również w formie porad i konsultacji dla uczniów oraz w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń dla rodziców uczniów.

Ponadto prowadzone są indywidualne zajęcia rewalidacyjne dla uczniów, u których zdiagnozowane zostały różnego typu niepełnosprawności. Tygodniowy wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych w naszej placówce wynosi w oddziale ogólnodostępnym po 2 godziny na ucznia.

****************************************************************************************************************

Chcesz się dowiedzieć jaki jest Twój styl uczenia się, otwórz tą prezentację:

STYLE_UCZENIA_SIE_-_JAK_JE_WYKORZYSTAC_PODCZAS.pptx

JAK__UCHRONIC_DZIECKO_PRZED_NIEBEZPIECZENSTWAMI_ZWIaZANYMI.docx

Polecamy link do strony z praktycznymi wskazówkami, jak się uczyć.

Instytucjonalne miejsca wsparcia dla rodziców i uczniów

Poradnie w naszym najbliższym regionie specjalizujące się w leczeniu, zaburzeń  psychosomatycznych, prowadzące porady i terapie uzależnień i współuzależnienia. Pomoc mogą również uzyskać osoby, które na co dzień borykają się z różnymi trudnościami.

1. Ośrodek Zdrowia INTRAMED w Lubsku,

ul. XX – Lecia 16 A ,

1. Ośrodek terapeutyczny „Profil” w Żarach,

Ul. Jagiellońska 13-13 a

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna podczas zdalnego nauczania

Jak motywować dziecko do nauki?

Zapamiętaj!

Motywacja:

• odnosi się do sfery psychicznej człowieka,
  • jest procesem regulującym nasze zachowania,
  • jest utożsamiana z chęcią, wolą, wzbudzaniem w sobie energii wykorzystywanej do rozpoczęcia, kontynuacji i finalizacji zaplanowanego działania,
  • wiąże się z realizacją naszych potrzeb.

Wyróżnia się motywację zewnętrzną, w której wykorzystuje się różne motywatory – nagrody, kary oraz wewnętrzną, tzw. automotywację, która sprowadza się do pobudzania samego siebie w celu realizacji zadań.

Człowiek odczuwa wiele różnorodnych potrzeb, wśród nich potrzebę autonomii, czyli niezależności i swobody w podejmowaniu samodzielnych decyzji oraz potrzebę kompetencji, czyli rozwoju i relacji z ludźmi.

Porady dla rodziców

• Pobudzaj wewnętrzną motywację dziecka, rozbudzaj jego zainteresowania, pasje, ciekawość  świata i ludzi.
  • Zaakceptuj, że dziecko jest inne niż ty – akceptuj je bezwarunkowo, pokazuj, że w nie wierzysz.
  • Zachęcaj dziecko do rozwoju zgodnie z jego potrzebami i preferencjami.
  • Obserwuj, gdzie tkwią jego talenty, jaką ma strategię uczenia się.
  • Wzmacniaj poczucie autonomii dziecka: pozwól mu decydować, wybierać (gdy to możliwe), szanuj te wybory, ale wskazuj na ich konsekwencje, zamiast kar i nagród.
  • Akceptuj błędy (można jej poprawiać), ale prowokuj do wyciągania wniosków i budowania planów naprawczych.
  • Powołuj się na fakty – kiedy jesteś niezadowolony z zachowania dziecka, wyraź własne emocje, poinformuj o problemie i sprowokuj, by dziecko samo poszukało jego rozwiązania. Spokojnie czekaj…
  • Bądź wiarygodny i konsekwentny w tym, co mówisz i robisz – dziecko cię obserwuje i naśladuje. Jesteś dla niego wzorem.